Contact Us

Phone
0400 280 393

Email
admin@matravilletigers.com.au

Online Enquiry

* Required fields

Matraville Tigers in the Media

NEWS! CONGRATULATIONS to our very Own Dean Hawkins who signed with the Rabbitohs till the end of season 2021.

Click here to see the story.

Check out Matraville Tigers’ very own Dean Hawkins who has had an amazing season playing with the South Sydney Rabbitohs under 20’s. We also congratulate Dean for extending his contract with the Mighty Rabbitohs for another two years (end of 2019)!

Watch his interview here
View the article here.

2020 CLUB REPRESENTATIVES

2020 HAROLD MATTHEWS REPRESENTATIVES

Congratulations to, Jaxon Frintzilas, Cooper McGrath, Ryan McGrath, Kazeious Tahere and Jake Spencer, Robbie Spencer and Mehmet Saracoglu.

Congratulations to Hayden Barton, Brent Hawkins and Trangi-John Coe who Made the Roosters 2020 Harolds Matthews Summer Squad

2019 CLUB REPRESENTATIVES

2019 HAROLD MATTHEWS REPRESENTATIVE

Brent Hawkins

2019 UNDER 14'S JUNIOR BUNNIES

Jake Spencer
Arthur Ensall
Jack Tucker
Junior Cabezas
Marley Raymonde-Salmon
Luca Bento

2019 UNDER 15's JUNIOR BUNNIES

Ryan McGrath
Cooper McGrath
Trangi-John Coe
Kazeious Tahere
Robbie Spencer
Mehmet Saracoglu
Jaxon Frintzilas
Brent Hawkins

2018 CLUB REPRESENTATIVES

2018 UNDER 13'S JUNIOR BUNNIES

Jake Spencer
Jack Tucker
Marley Raymonde-Salmon
Junior Cabezas

2018 UNDER 14'S JUNIOR BUNNIES

Brent Hawkins
Robert Spencer
Trangi-John Coe
Mehmet Saracoglu
Kelly Lyons

2019 Club Awards

 

2019 LUKE GALE MEMORIAL AWARD (REPRESENTATIVE PLAYER)

Arthur Ensall and Jaxon Frintzilas


2019 WOMEN IN LEAGUE AWARD

Nicole Wood and Dasha Ellery


2019 TEAM OF THE YEAR

6 Division 1


2019 KEITH OATES MEMORIAL AWARD

Kobe Drollet

2019 JUNIOR LIFE MEMBER

Junior Cabezas


2019 PRESIDENTS AWARD

Mark Thorne and Alan Daly


2019 SPECIAL RECOGNITION AWARD

Adam Wilkes


2019 100 GAMES

Malakai Suluka
Joseph Faddoul
Patrick Faddoul
Paula Teisina
Peliasi Teisina

2019 MOD PLAYER OF THE YEAR

Thomas Foti


2019 MINI LEAGUE PLAYER OF THE YEAR

Liam Ungaro


2019 JUNIOR CLUBMAN

Paula Teisina

2019 SENIOR CLUBMAN

Brent Hawkins


2019 RAY SARICH MEMORIAL AWARD

Annilia Crichton


2019 LIFE MEMBERS

Scott Gray and Rachel Strong

 


 

2018 Club Awards

 

2018 LUKE GALE MEMORIAL AWARD (REPRESENTATIVE PLAYER)

Kelly Lyons


2018 WOMEN IN LEAGUE AWARD

Meliana Suluka and Tara Pale


2018 TEAM OF THE YEAR

10 Division 1


2018 KEITH OATES MEMORIAL AWARD

Telea Pale

2018 MOD LEAGUE PLAYER OF THE YEAR

Peliasi Teisina and Ryan Coulston


2018 MINI LEAGUE PLAYER OF THE YEAR

Prestin Quinlan


2018 JUNIOR CLUBMAN

Malakai Suluka


2018 RAY SARICH MEMORIAL AWARD

Koby Ellery

2018 LIFE MEMBERS

John Yeats
Harry Millward


100 GAMES

Marley Raymonde-Salmon
Jason Auld
Robert Spencer
Jake Spencer


2018 JUNIOR LIFE MEMBER

Robert Riosia

2018 PRESIDENTS AWARD

Scott Gray


2018 SENIOR CLUBMAN

Jake Spencer and Michael Chaio


2018 SPECIAL THANK YOU AWARD

Nikki Wood

 


 

2017 CLUB AWARDS

 

2017 LUKE GALE MEMORIAL AWARD (REPRESENTATIVE PLAYER)

Zach Kambos


2017 WOMEN IN LEAGUE AWARD

Ainsley Ryan


2017 TEAM OF THE YEAR

Under 13’s


2017 KEITH OATES MEMORIAL AWARD

Paula Teisina


2017 JUNIOR CLUBMAN AWARD

Billy Coleman

2017 MOD LEAGUE PLAYER OF THE YEAR

Jack Tucker


2017 MINI LEAGUE PLAYER OF THE YEAR

Peliasi Teisina
Patrick Faddoul


2017 RAY SARICH MEMORIAL AWARD (BEST PLAYER IN THE UNDER 6'S)

Tiueti Suluka


2017 LIFE MEMBERS

John Viney
Paul Wicks

2017 JUNIOR LIFE MEMBERS

Brent Hawkins
Che Crook
Kobi Outten
Terence Tovey


2017 Presidents Award

Nicole Wood


2017 Senior Clubman Award

Michael Chaio


2017 Harold Matt's Representative

Zach Kambos

SG Ball Representatives 2017

Dean Hawkins
Daniel Fifita
Jake Kambos (Roosters)
Che Hyslop
Bailey Fitzgerald


NYC Squad 2017

Dean Hawkins
Daniel Fifita
Jake Kambos (Roosters)
NSW Combined Catholic Colleges Representative


Team

Zach Kambos

 


 

2016 Club Awards & News!

Congratulations to Dean Hawkins who has been contacted to South Sydney Rabbitohs and Jake Kambos who has been contracted to the Sydney Roosters – well done boys! Congratulations also goes to Tyrone Taukamo for picking up a contract with South Sydney Rabbitohs until the end of the 2019 season! To read more about this great signing

Click Here

 

2016 Ray Sarich Memorial Award (Best Player in the Under 6's)

Caleb-Jay Pakki
Daniel Prizmic


2016 Luke Gale Memorial Award (Representative Player)

Brent Hawkins


2016 Women in League Award

Jennifer Papa


2016 Senior Clubman Award

Jake Kambos


2016 Junior Clubman Award

Kaelin Giles

2016 Mini League Player of the Year

Patrick Faddoul
Paula Teisnia


2016 President's Award

Rod Mason


2016 Mod League Player of the Year

Zane Glasby


2016 Team of the Year

Under 14’s


2016 Keith Oates' Memorial Award

Dylan Giles

2016 100 Gamers

Ben Lopeti
Jacob Edwards
Jonas Dowling
Dylan Giles
Travis Flanagan
Billy Coleman
Che Hyslop
Arden Eather
Salih Saracoglu


2016 Junior Life Members

Declan Carroll
Dillian Oates


2016 S.G. Ball Summer Training Squad

Daniel Fifita
Bailey Fitzgerald
Dean Hawkins
Che Hyslop
Jake Kambos
Bobby Nader

2016 Matthews Cup Summer Training Squad

Zach Kambos


2016 Junior Bunnies Representatives

Zach Kambos
Ali Zaman
Terence Tovey
Zavian Taylor-Simi


2016 S.G Ball Representatives

Daniel Fifita
Dean Hawkins
Mawene Hiroti
Jake Kambos
Bailey Fitzgerald
Bobby Nader

 


 

2015 Club Awards

 

Premiership Winners

Under 10′s Division 2


Junior Life Member Awards (10 years playing) for 2015

Zach Kambos
Logan Mann


100 Gamers for 2015 (6 years playing)

Blake Agius
Kade Crook
Grey Tetava
Kalvin Joewono
Beau McConnell

Senior Clubman

Rick Riosa


Junior Clubman

Che Crook


Mini League Player of the Year

Kayden Drollet


Mod League Player of the Year

Kazieous Tahere


Women in League Award

Angie Outten

Ray Sarich (Under 6′s best player award)

Ruben Norrish


President’s Award

Meg Riosa


Team of the Year

Under 10′s Division 2


Luke Gale Award (Representative Award)

Che Hyslop

Junior Bunnies Representatives for 2015

Zach Kambos
Zavian Taylor-Simi
Ali Zaman
Terence Tovey


Harold Matt’s Representative’s for 2015

Simione Falemanu
Daniel Fifita
Bailey Fitzgerald
Dean Hawkins (Captain)
Mawene Hiroti
Che Hyslop
Jake Kambos
Nick Kariouz
Jacob Meader
Bobby Nader

 


 

2014 Club Awards

 

Premiership Winners

Under 10′s (Black)
Under 15′s


Luke Gale Award 2014

Ali Nehme


Club Sportsmen of the Year Award 2014

Declan Carroll
Corey Grouse


PSSA League Open National Competition 2014

Miles Amatosero


NSW Combined Independent School Team 2014

Tyrone Taukamo

Under 12′s NSW Rugby League Team 2014

Miles Amatosero


Sydney East Rep Rugby League 2014

Miles Amatosero (under 12′s)


NSW CHS (Combined High Schools) 2014

Marwene Hiroto


NSW CCC Under 15′s team for 2014

Congratulations to the following boys who have been selected to represent NSW CCC (Catholic Combined Colleges) Under 15′s team for 2014

Bailey Fitzgerald
Daniel Fifita

Junior Bunnies in 2014

Congratulations to the following boys who have been selected to represent the Junior Bunnies in 2014

Jake Kambos
Marwene Hiroti
Bailey Fitzgerald
Dean Hawkins
Daniel Fifita
Brody Peterson
Simione Falemanu
Bobby Nader
Nicholas Kairouz
Taylor Vain
Dante Taliai
Che Hyslop

NSW CCC under 15′s Team 2014

NSW CCC (Catholic Combined Colleges) under 15′s Touch Footy team for 2014

Ayden Eather


Under 16 Australian Oz Tag Rep

Taylor Vann – 2014 (under 15′s)


Harold Matt’s Representive’s for 2014

Bobby Nader
Dean Hawkins
Marwene Hiroto

 


 

2013 Club Awards

 

Senior Clubman of the year

Daniel Suluka – Fifita (Under 14′s)


Junior Clubman of the Year

Terence Tovey (Under 11′s)


Mod – League Player of year

Ali Zaman (Under 11′s)

Mini – League Player of the year

Jack Tucker (Under 8′s)


Ray Sarich Trophy (Best & Fairest Under 6)

Damien Drollet Jnr

Luke Gale Memorial Award

Corey Grouse (Under 14′s)


Women of League Award

Labreh Reynolds (Under 8′s)


Team of the year

Under 6 Div 2 (Undefeated Premiers 2013)

Under 15′s Australian Merit Team 2013

Tyrone Taukamo (under 14′s)


Sydney East Rep Rugby League 2013

Miles Amatosero (under 11′s)

 


 

Lifetime Awards

 

Life Members (10 year service)

Dave Roy
Peter Malloy (DEC)
Rob Ashford
Shane Smith
Derek Pitman
Lyle Spowart
Ashley Hawkins

Junior Life Members (10 years playing)

Dean Hawkins
Jake Kambos
Tyrone Taukamo
Jacobe Meader

100 gamers (6 years playing)

Siteni Taukamo – (Under 9′s)
Kobi Outten – (Under 9′s)
Izaac Jaques (Under 9′s)
Brent Hawkins (Under 9′s)
Che Crook (Under 9′s)
Terence Tovey (Under 11′s)
Aaron Kirkland (Under 14′s)
Brody Peterson (Under 14′s)
Caleb Neylon (Under 11′s)
Dillan Oates (Under 11′s)

100 gamers (6 years playing)

Logan Mann (Under 11′s)
Zach Kambos (Under 11′s)
Declan Carroll (Under 14′s)
Daniel Suluka Fifita (Under 14′s)
Jeremiah Vunich (Under 14′s)
Duaan Drollet (Under 14′s)
Jacob Meader (Under 14′s)
Tyrone Taukamo (Under 14′s)
Jake Kambos (Under 14′s)
Dean Hawkins (Under 14′s)

 


 

Matraville Premiership Trophies

 

2015 – Under 10 Div 2

2014 – Under 15
2014 – Under 10 Div 1

2013 – Under 9 Div 1
2013 – Under 6 Div 2

2012 – Under 13 Div 1
2012 – Under 8 Div 1
2012 – Under 8 Div 3

2011 – Under 12 Div 1
2011 – Under 7 Div 1

2010 – Under 11 Div 1
2010 – Under 9 Div 2
2010 – Under 8 Div 1
2010 – Under 7 Div 2
2010 – Under 6 Div 1

2009 – Under 10 Div 1

2008 – Under 9 Div 1
2008 – Under 9 Div 3

2007 – Under 8 Div 1

2006 – Under 12 Div 2
2006 – Under 11 Div 2

2003 – Under 11 Div 1

2002 – Under 10 Div 2

2001 – Under 9 Div 2

1999 – Under 10 Div 2
1999 – Under 6 Div 3

1998 – Under 6 Div 1

1997 – Under 21′s
1997 – Under 14
1997 – Under 8 Div 2
1997 – Under 8 Div 3
1997 – Under 7 Div 3

1996 – Under 19
1996 – Under 13
1996 – Under 10 Div 2
1996 – Under 7 Div 2

1994 – Under 17
1994 – Under 10 Div 2

1993 – D Grade
1993 – J Grade

1992 – C Grade
1992 – N Grade

1991 – D Grade

1990 – D Grade

1989 – E Grade
1989 – C Grade

1987 – C Grade

1985 – I grade

1983 – K Grade

1980 – I Grade

1966 – C Grade
1966 – E Grade

1964 – D Grade